Do usłyszenia w Radiu Kapitał: #78 | GEORGES PEREC – HÖRSPIELE – TAGSTIMMEN

30/03/2023
Wojtek Zrałek-KossakowskiMichał Mendyk

SŁUCHAMY PERECA PO RAZ TRZECI. Tym razem mniej maszynowo, a bardziej muzycznie. Zrealizowane w 1971 roku „Tagstimmen” (Głosy dnia) badają bowiem muzykalność ludzkiego głosu i dźwiękowe możliwości języka – tu, jak to zwykle w słuchowiskach Pereca, niemieckiego. Nie dziwi więc, że „Tagstimmen” to owoc ścisłej kooperacji z tłumaczem i muzykiem. O ile o Eugenie Helmle (tłumacz) można powiedzieć, że to już stały współpracownik, to z Philippem Drogozem (kompozytor i… matematyk) Perec pracuje tu po raz pierwszy. Ale nie ostatni. Drogoz zrobi jeszcze z Pereciem słuchowisko (ale o tym sza – do przyszłej audycji) i napisze muzykę do filmu „Człowiek, który śpi”.

„Tagstimmen” jako budulca używa przysłów, rymowanek, językowych ready-made’ów. Używa ich do stworzenia dźwiękowo-muzyczno opowieści o dniu z życia – i życiu w ogóle – człowieka w wielkim mieście. Nie jest to oczywiście opowieść typowa. Bo choć do opowiadania używa przecież konkretnego języka, to nie opowiada „w nim” a „nim”. Nośnikiem treści jest tu nie tyle znaczenie słowa, co raczej jego brzmienie.

Druga część audycji to wspomniany już kompozytor, muzyk i matematyk Philippe Drogoz. Najpierw jego kompozycja „Symphonie verte” w wykonaniu Sérénade Orchestra i Janosa Komivesa, następnie „Prélude à la mise à mort” na gitarę preparowaną w wykonaniu Rafaela Andia i na koniec Drogoz jako kontrabasista Groupe d’Etude et Réalisation Musicales (GERM) w utworze „Initiative 1 + Systèmes” (autorstwa innego członka GERM, Pierre’a Mariétana).

Do usłyszenia w Radiu Kapitał.

traklista
  • Georges Perec - „Tagstimmen”
  • Sérénade Orchestra, Janos Komives - Symphonie verte
  • Rafael Andia - Prélude à la mise à mort
  • GERM - Initiative 1 + Systèmes
podobne odcinki

29/09/2022

Do usłyszenia w Radiu Kapitał: #65 | BIAŁOSZEWSKI plays WYPRAWY KRZYŻOWE & OSMĘDEUSZE

25/07/2021

Mowa domowa: #11 Cnoty niewieście

07/09/2021

dancing in dystopia: #12 – kim jest wampir XXI wieku?